Улас Самчук
Пам’ятаємо, шануємо!
20 лютого 1905 року народився Улас Самчук — наш "волинський Гомер". Письменник, відомий українцям насамперед своїм талановитими романами"Марія" та "Волинь". Ще зовсім недавно про цього цікавого обдарованого літератора майже нічого не знали. Адже для лихої совєтської системи він був запеклим ворогом,націоналістом. Тож його твори забороняли, як і згадувати його ім’я. Вже понад три десятиліття повертаємо творчість відданого сина України землякам. Улас Самчук народився на Волині в родині селян. Середню освіту успішно здобув у Кременецькій приватній українській гімназії. У 1927 році забрано Уласа служити до польського війська. Однак ця справа не припала до душі парубка. Тому 23 серпня 1927 року він дезертирував й перебрався до Німеччини, де близько двох років тяжко наймитував на копальнях.
Вперше друкуватися почав у варшавському журналі "Духовна Бесіда", згодом – у "Літературно-науковому віснику", який виходив у Львові. Під час німецької окупації 1941-1944 років повернувся на рідну Волинь. Видавав українську газету, спрагло і багато подорожував окупованою гітлерівцями Україною. Невтомно виступав перед своїми земляками з просвітницькими лекціями та літературними читаннями. В них він понад усе ставив інтереси української нації, через що мав постійні суперечки з німцями-окупантами. Письменника навіть заарештували й готувалися розстріляти, однак йому вдалося дивом врятуватися...
Після Другої світової війни Самчук опинився в таборі для переміщених осіб у Західній Німеччині. На чужині став організатором українського культурного життя. З Німеччини емігрує до Канади. Загалом із 82 років свого життя письменник провів в Україні лише 22. Заокеанська доля Уласа Самчука була вкрай нелегкою. Аби заробити на хліб, йому часом навіть доводилося підмітати вулиці. Попри це він усе життя вперто продовжував писати. "Дописався" до того, що кандидатуру Уласа Самчука висунули на отримання Нобелівської премії. Однак номінуватися на неї йому завадив банальний брак перекладів своїх творів іноземними мовами і те, що жив не в своїй вільній країні... Світла пам’ять!